Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cumartesi 08:00-17:00
  Telefon : +90 312 426 88 12

Tiroid Hastalıkları

Tiroid bezi, boyun bölgesinde, yaklaşık 5’er santimetrelik iki lobdan oluşan, ortalama 25 gram ağırlığında bir endokrin organdır. Beyinden aldığı komutlar ile salgıladığı tiroid hormonları sayesinde tiroid bezi büyüme-gelişmeden besinlerin kullanımına, uyku döngüsünden kalp fonksiyonlarına vücudun pek çok metabolik aktivitesinde büyük rol oynamaktadır.

Tiroid bezinin hastalıkları genel olarak tiroidin az çalıştığı hipotiroidi ve aşırı çalıştığı hipertiroidi gibi durumlarla ortaya çıksa da, nodüller ve tiroid bezinin kanserleri de tiroid hastalıklarının üçüncü bir grubunu oluşturmaktadır.

Hipotiroidiye neden olan hastalıklar genel olarak halsizlik, aşırı yorgunluk hali, uykululuk ve dikkat eksikliği, kilo almaya meyilli olma, adet düzensizlikleri gibi belirtilere sahip olmakta; hipertiroidiye neden olan tiroid hastalıkları ise aşırı terleme, çarpıntı, anksiyete, sıcak basmaları ve artmış iştah gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Tiroid bezinde oluşabilecek nodüller ise her iki grubun da belirtilerine sahip olabilecekleri gibi, hiçbir belirtiye göstermeksizin, tamamen sessiz de olabilmektedir.